KPU/HPU/Piroluria - Mechanizm zaburzenia wygląda w sposób następujący. Pirole wiążą się z cynkiem, biotyną, manganem, witaminą B6, kwasem arachidonowym i innymi ważnymi składnikami odżywczymi prowadząc do ich niedoborów.

Niedobór cynku może powodować zaburzenia emocjonalne, szorstką skórę, gorsze leczenie się ran, opóźniony wzrost, białe plamki na paznokciach, problemy skórne, utratę apetytu, demineralizację kości wiele innych. Cynk jest dodatkowo silnym przeciwutleniaczem i niższe poziomy cynku prowadzą do stresu oksydacyjnego. Konsekwencją niedoboru cynku jest obniżony poziom glutationu, a zatem zmniejszone funkcje detoksykacyjne organizmu. Cynk jest niezbędny do prawidłowego działania układu odpornościowego.

Niedobór biotyny z kolei prowadzi do wysypek, suchej skóry, słabych paznokci i włosów, jak również depresji, otępienia, utraty słuchu, zakażeń grzybiczych, bóli mięśniowych. Biotyna bierze udział w produkcji energii
w mitochondriach, jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Bierze udział
w procesach starzenia.

Niedobór manganu może skutkować bólem stawów, stanem zapalnym, artretyzmem. Może powodować zmiany w pigmencie włosów albo w spowolnieniu ich wzrostu. Jest niezbędny dla normalnego wzrostu, gospodarki glukozowej, metabolizmu tłuszczów i produkcji hormonów tarczycowych. Może prowadzić do cukrzycy, choroby Parkinsona, osteoporozy i epilepsji.

Niedobór witaminy B6 może prowadzić do nadmiernej nerwowości, bezsenności, osłabienia mięśni, słabego wchłaniania składników odżywczych, zaburzenia syntezy neuroprzekaźników i hemoglobiny. B6 ma również wpływ na poziom glutationu.

Kwas arachidonowy – jego niedobór może prowadzić do zaburzenia funkcji białych krwinek i większej podatności na infekcje. Powoduje zmiany w zachowaniu, suchość w oczach, opóźnienie wzrostu, suchą skórę i włosy, utratę włosów, problemy z nerkami, problemy z tętnem.

Piroluria jest silnie związana z zatruciem metalami ciężkimi. Po pierwsze zarówno cynk, jak i B6 biorą udział w produkcji glutationu, który odpowiada za usuwanie metali ciężkich
z organizmu. Niedobór tych składników powoduje niedobór glutationu. Poza tym z uwagi na fakt, iż
w organizmach pacjentów z pirolurią jest za mało cynku – rtęć, ołów i metale o podobnej do cynku budowie cząsteczkowej wiążą się w organizmie w miejsce cynku.

Po potwierdzeniu pirolurii, pacjent jest leczony dużymi dawkami cynku, biotyny, manganu, witaminy B6 i kwasu arachidonowego. Dr Klinghardt opracował szczegółowy protokół leczenia z podaniem dokładnych dawek. Podczas leczenia piroluria podawane są wysokie dawki cynku – wskazane jest częste kontrolowanie poziomu miedzi we krwi, gdyż cynk i miedź działają wobec siebie antagonistycznie.

Więcej o pirolurii w internecie na stronach polskojęzycznych tu: http://www.hashimoto.pl/index.php/choroba-hpu

Powyższe fragmenty podsumowanie opracowano na podstawie:

http://www.primalbody-primalmind.com/?p=398

http://www.neuro24.de/show_glossar.php?id=1973

http://www.betterhealthguy.com/joomla/images/stories/PDF/kpu_klinghardt_explore_18-6.pdf

UWAGA TŁUMACZA: Wg Andiego Cutlera, piroluria może być jednym z objawów zatrucia rtęcią, czyli
w mniejszym stopniu zaburzeń genetycznych.

 
Ważne

Zobacz spis treści książki -
"Jak żyć z KPU?"


Test KPU on-line - zobacz »

Wypełnij test-ankietę
i dowiedz się czy objawy,
które odczuwasz
nie są spowodowane KPU/HPU

Informacja

Telefony kontaktowe:
+48 666 513 801;
+48 666 504 196;
Poradniki
www.sklep.hashimoto.pl
Odbiór książek i badań,
"Zdrowiej z nami"
ul. Nalewki 5/1/p
od poniedziałku do piątku
w godz. 12.00-16.00

Gościmy
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości